Lugesin läbi 2. peatüki Rick Falkvinge ja Christian Engströmi raamatust "The Case of Copyright Reform" ning annan hinnangu seal välja toodud lahendustele.
Moral Rights Unchanged
Esimese punktiga ma nõustun, sest tõenäoliselt ei meeldiks kellelegi, kui nende tehtud tööle paneks lihtsalt niisama keegi teine oma nime. Looming jäägu ikkagi selle isiku nimele, kes on tõeline autor.
Free Non-Commercial Sharing
Nõustun, et sõprade ja lähedastega muusika, luuletuste jms jagamine ei peaks olema karistatav, eriti kui see ei too mitte mingit tulu. Reguleeritud peaks see kindlasti olema inimeste seas, kes soovivad teiste inimeste tehtud töö pealt teenida.
20 Years of Commercial Monopoly
Minu arvamusel kaitsenõuete kehtivus veel 70 aastat peale autori surma on liiga pikk aeg. Raamatu autorite välja pakutud 20 aastat alates avaldamise kuupäevast on võib olla veidi lühike, kuid tundub inimlikum ja mõistlikum kui 70 aastat peale autori surma. Ehk oleks hea kui leitaks mingisugune kesktee, mis ei tunduks ajaliselt absurdselt pikk.
Registration After 5 Years
Minule tundub väga mõistlik, et autorid peaksid 5 aastat peale teose avaldamist oma õigused kinnitama. Seda tehes ei tekiks ka olukorda, kus ei ole teose autor teada.
Free Sampling
Kui võtta ainult muusika, siis võib juhtuda, et kellegi tehtud remix vms saab tuntumaks, kui algne versioon. Sellega võib kaasneda kahju algse versiooni autorile. Samas kui filmides kasutada kellegi muusikat, siis võib see selle muusika autorile hoopis tuntust juurde tuua.
A Ban on DRM
Nõustun sellega, et DRM-i tuleb reguleerida, sest loomingu kasutamise piiramine kuigi kasutamine on seaduslik ei ole kuigi mõttekas. Ja lisaks peaks muutuma ka võim seadusetegijate käes.
Kommentaarid
Postita kommentaar